Ознаки того, що час звернутися за допомогою психолога
Лише невеликий відсоток людей із психологічними проблемами готові проконсультуватися у психолога . Більшість же слідує стереотипам і вважає звернення за професійною допомогою проявом іпохондрії і слабкості. Однак ігнорування проблеми не усуває її, а лише посилює. І вчасно визнати, що ви потребуєте допомоги – не слабкість, а ознака відповідального ставлення до себе та свого здоров’я. То як зрозуміти, коли без психолога не обійтися?
У вас перепади настрою, а всі почуття загострені
Усі ми відчуваємо негативні емоції. Самі по собі образа, страх, роздратування і тривога не є патологічними. Але якщо ви не можете пояснити, чому почуваєтеся погано, у вас спостерігаються безпричинні перепади настрою, здається, що ви не в змозі контролювати свої емоції, варто піти до психолога.
Занадто яскраві переживання, наприклад надмірні веселощі, після яких людина почувається стомленою і спустошеною, теж не є нормою.
Вам важко знайти привід для радості
Тривалий пригнічений настрій, почуття безнадійності та апатії теж не можна залишати поза увагою. Це може бути депресія і без допомоги фахівця з нею не впоратися. Такий розлад значно погіршує якість життя, більш того, у людей із депресією підвищений ризик самогубства. Не слід ігнорувати тривалий період пригніченності – це може мати дійсно негативні наслідки.

Ви відчуваєте, що не можете знайти вихід
У житті бувають складні ситуації, з яких важко вибратися самостійно. Якщо ви відчуваєте, що довго не можете впоратися з проблемою, психолог допоможе знайти рішення. До фахівця варто звернутися й у тому випадку, якщо неприємні ситуації у вашому житті повторюються за схожими сценаріями.
Вас мучать страхи та тривоги
Не можна залишати без уваги тривожні думки , які не дають вам розслабитися, впливають на сон, стають нав’язливими і наростають настільки, що ви відчуваєте втому та безсилля перед ними. Психолог може підказати способи подолання страхів та навчити справлятися з життєвими ситуаціями, які викликають у вас сильну тривогу.
Ви пережили смерть близької людини або травму
Непрожиті та непророблені втрати чи травми здатні впливати на людину все її життя. Тому просто перетерпіти емоції, які ви відчуваєте у зв’язку зі смертю близької людини, тяжкою психологічною травмою чи епізодами насильства, не вдасться. Пережити негативний досвід та навчитися рухатися вперед допоможе психолог.
Ви не почуваєтеся комфортно у відносинах
У сімейних відносинах бувають свої кризи і не всі можуть вийти з них без негативних наслідків. Якщо між партнерами з’явилося напруження, образи та відчуженість, цілком нормально звернутися за допомогою до сімейного психолога.
Ви стали більше випивати
Якщо ви помічаєте, що стали випивати частіше, ніж звичайно, а алкоголь допомагає позбавлятися тривог і поганого настрою, варто уважніше поставитися до свого емоційного стану. Зловживання спиртними напоями та психоактивованими речовинами характерно для людей із тривожними розладами та депресією. Тому можливо у такий спосіб ви намагаєтеся заглушити серйозніші психологічні проблеми.
У вас є болі чи інші нездужання, яким лікарі не знаходять причини
Ви часто почуваєтеся погано – періодично болить серце чи голова, виникають розлади травлення, з’являється задишка та запаморочення, але медичні обстеження не виявляють патологій. За деякими даними, більше половини пацієнтів із тривожними розладами звертаються за медичною допомогою саме зі скаргами на фізичні симптоми. Тому, якщо хвороби виключені, зверніть увагу на емоційну сферу.
У вас є болі чи інші нездужання, яким лікарі не знаходять причини
Ви часто почуваєтеся погано – періодично болить серце чи голова, виникають розлади травлення, з’являється задишка та запаморочення, але медичні обстеження не виявляють патологій. За деякими даними, більше половини пацієнтів із тривожними розладами звертаються за медичною допомогою саме зі скаргами на фізичні симптоми. Тому, якщо хвороби виключені, зверніть увагу на емоційну сферу.
Ви любите ризикувати чи навпаки уникаєте будь-яких неприємних ситуацій
Обидва типи поведінки – ризикована і уникаюча – говорить про психологічні труднощі. Часто людина сама не може зрозуміти, навіщо чинить таким чином. Наприклад, він потрапляє в сумнівні компанії, віддає перевагу екстремальним видам спорту або взагалі наносить собі каліцтва, щоб переживати повноту емоцій. Або ж навпаки, відчуває таке сильне хвилювання, що може відмовитися виходити з дому або зустрічатися з людьми. Психолог допомагає розібратися у причинах такої поведінки.
У вас є проблема, яку ви не можете обговорити з близькими
Не всі ситуації людина готова відкрито обговорювати з родичами, друзями чи партнером. Спілкування з психологом завжди залишається поза площиною особистих стосунків. І саме це іноді допомагає розслабитися і виговоритися – проговорити свої страхи, побоювання, сумніви та інше. Деколи цього достатньо для того, щоб налагодити емоційний стан.
Автор:
Дмитро Шевченко — психотерапевт, психолог, спеціаліст в Терапії Прийняття та Відповідальності — Acceptance and Commitment Therapy (ACT) — сучасний метод із доведеною ефективністью.