Як правильно визначити причину складних симптомів

Багато людей, які зазнають тривожного розладу особистості або депресії, знають, що симптоми кожного з розладів не завжди чітко визначені, іноді вони можуть перетинатися. Зазвичай перетинаються симптоми тривоги і депресії включають:
- проблеми з концентрацією уваги,
- проблеми зі сном,
- втому та втрату інтересу до занять, які раніше приносили задоволення.
Не завжди легко визначити, який саме стан породив симптоми, що спостерігаються. Іноді в людини складається враження, ніби у нього тривожність і депресія одночасно. Люди можуть не знати, чи мають вони справу з тривожним розладом, депресією чи навіть з тим та іншим. Однією з причин цієї плутанини є те, що ці стани бувають дуже схожі один на одного.
Виявлення однієї з основних причин появи симптомів не завжди можливе чи необхідне. Але знання причин ваших симптомів може допомогти вам знайти найкращий підхід до лікування. Більш глибоке розуміння вашого стану може допомогти вам відчувати себе більш впевнено в пошуках допомоги.
Депресія та тривожність: ключові відмінності
Тривога чи занепокоєння — це постійне почуття тривоги. Воно може виникнути саме собою або викликане певними подіями чи чинниками. Фізичні ознаки тривоги часто включають задишку та напругу м’язів. Люди, які мають справу з тривожністю, іноді відчувають напади паніки, прискорене серцебиття та запаморочення.
Депресія – це тривалий сум, апатія або втрата інтересу до занять, які раніше приносили задоволення. Вона характеризується стомлюваністю, почуттям низької самооцінки, котрий іноді суїцидальними думками.
Симптоми, властиві і тривожному розладу, і депресії, часто мають різне походження. Наприклад, тривожність може призвести до того, що людина перестане займатися якоюсь діяльністю або припинить активну соціальну взаємодію. Відбувається це тому, що ці речі викликають паніку.
Депресія також може змусити когось поводитись подібним чином. У разі депресії це пов’язано зі втратою інтересу до діяльності та апатією.
Втома чи стомлюваність – інші симптоми, часто пов’язані з депресією. Але тривожний розлад також може призвести до стомлюваності, що може виникнути через відчуття виснаження. Такі втома часто викликається тривожними думками, нав’язливим мисленням чи румінацією. У разі депресії стомлюваність частіше зустрічається як основний симптом.
Обидва стани можуть спричинити соціальну відстороненість або зміну рівня активності. Ці симптоми можуть мати різні причини. Для їх усунення можуть знадобитися різні підходи.
Тривога як причина симптомів
Якщо ви відчуваєте більшість із цих симптомів, можливо ви переживаєте тривожність:
- Відчуття холоду (без об’єктивної причини), надмірне потовиділення, оніміння або поколювання в руках та ногах
- Збійливе дихання
- Прискорене серцебиття
- «Скачка» думок
- Сухість в роті
- Нудота
- Запаморочення
Діагноз певного тривожного розладу може означати, що тривожність є основною причиною симптомів. Наприклад, у когось, хто відчуває напади паніки чи соціальний тривожний розлад. Це може призвести до того, що людина перестане спілкуватися з іншими. Така поведінка може викликати почуття безнадійності та самотності, які іноді вкрай схожі на симптоми депресії.
Тривожність — це вірогідніша причина ваших складнощів, якщо:
- хтось із ваших родичів були схильні до тривожності;
- ви були надмірно сором’язливою дитиною;
- деякі з наведених вище симптомів виявлялися у вас у юному віці.
Люди з діагнозом депресії можуть відчувати тривогу. Для цього стану існує окремий термін – «тривожний дистрес». Він характеризується відчуттям напруги, занепокоєння та труднощі з фокусуванням. Почуття безнадійності, що може прийти з депресією, може викликати занепокоєння майбутнім. Ті, хто відчуває депресію і тривожний дистрес, можуть наражатися на більш високий ризик появи суїцидальних думок. У цих випадках важливо звернутися за медичною допомогою якнайшвидше.
Депресія як причина симптомів
Депресія класифікується як великий депресивний розлад, згідно з DSM-5 . Однією з ключових ознак депресії є важкі депресивні епізоди. Коли вони трапляються, симптоми депресії можуть стати досить серйозними, щоб вплинути на повсякденне життя.
Інші основні ознаки депресії:
- почуття сильного смутку;
- збільшена тривалість сну;
- втома чи почуття тяжкості;
- почуття безнадійності чи провини;
- уповільнені розумові процеси;
- думки про смерть чи самогубство.
Деякі види депресії легко ідентифікувати. Наприклад, депресія, спричинена певною життєвою подією. Післяпологова депресія, яка виникає після пологів або сезонний афективний розлад (САР), включає симптоми депресії, які мають різні тригери.
У людей, які відчувають тривожність, також може бути діагностований один із цих депресивних станів. У цих випадках ці стани розглядатимуться як супутні. Цей термін використовується, коли є два окремих стани.
Якщо ваші переживання постійно перемикаються між тривожністю та депресією, це може сильно фруструвати. Це схоже на цикл, в якому рівновага дуже потрібна, але її важко досягти.
Депресія також може бути більш імовірною причиною симптомів, якщо:
- були випадки депресії у членів вашої родини чи предків;
- ви нещодавно пережили травмуючу ситуацію чи втрату.
Якщо людині лише поставлено діагноз тривожного розладу, вона все ще може мати ознаки депресії. Люди з тривожністю можуть витрачати більшу частину своєї енергії на занепокоєння. Ці думки можуть залишити людей з невеликою кількістю енергії для виконання щоденних завдань чи хобі.
Коли занепокоєння викликає переповнення або вигоряння, воно може почати виглядати як депресія.

Чи може бути депресія та тривожність одночасно?
Іноді важко важко визначити, чи є у вас тривожність та депресія, чи симптоми одного виглядають як інше. В одному дослідженні 72% людей із генералізованим тривожним розладом страждали від депресії раніше. Тим часом лише у 48% людей з депресією був досвід тривожного розладу до того. Але дослідження показують, що коморбідність тривоги та депресії можуть бути більш поширеними, ніж передбачалося.
Дослідження також показує, що зазначена коморбідність може мати кумулятивний ефект. Це означає, що людина може відчувати занепокоєння та депресію на різних етапах життя. Деякі експерти припускають, що занепокоєння у молодому віці може збільшити ймовірність виникнення депресії у майбутньому. Але депресія може передувати тривожності.
Коли ви не можете точно визначити симптоми
Питання чи побоювання щодо депресії та тривожності мають бути адресовані психотерапевту, котрий іноді психіатру. Обговорення ваших симптомів під час терапії може допомогти виявити джерело проблеми. Як тільки ви та психотерапевт визначили проблему, ви можете дізнатися, як її подолати чи впоратися з нею.
Психотерапія може бути корисною при виявленні причин певних симптомів. Хороший психотерапевт може допомогти розпізнати ваші симптоми та зрозуміти, що могло їх спричинити. Незалежно від того, чи відчуваєте ви тривожність, депресію або те й інше, фахівець може допомогти скласти план довгострокового вирішення цих проблем.
Незалежно від того, які подальші кроки ви зробите, важливо пам’ятати, що люди по-різному відчувають тривожність та депресію. Пам’ятайте, що ви не самотні.
Автор:
Дмитро Шевченко – психотерапевт, спеціаліст у Терапії прийняття та відповідальності – Acceptance and Commitment Therapy (ACT) – сучасний метод із доведеною ефективністю.