Психотерапевт про те, як виявити тривожний розлад

Всі ми іноді турбуємося. Часто тривога – це нормальна частина нашої реакції на навколишній світ. Особливо сучасний світ. Іноді тривога допомагає нам прискоритися і розуміти швидше, іноді заважає жити, змушуючи хвилюватись та уникати дій. Така «шкідлива» тривога іноді може бути проявом тривожного розладу особистості. І в цьому випадку вона не пройде сама. Відпустка, відпочинок, випивка не допоможуть. Чим швидше ви звернетеся до психотерапевта, тим швидше досягнете результату.
У цій статті говоримо про симптоми тривожного розладу. Їхнє знання допоможе вам попередньо визначити тривожний розлад у себе чи близьких.
Тривожний розлад – це невротичний стан, що супроводжується постійним почуттям занепокоєння та переживання, що негативно позначається на психічному та фізичному здоров’ї.
Симптоми тривожного розладу – це прояви, характерні для групи тривожних розладів, в основі яких лежить безпричинна тривога та страх.
Надмірна тривожність
Люди з тривожним розладом зайве переживають щодо звичайних, життєвих ситуацій чи певних подій.
Занепокоєння стає нав’язливим, через що починаються труднощі з концентрацією уваги та виконанням щоденних завдань та дій.
Також спостерігається не толерантність до невизначеності та невідомості, прагнення завжди знати наперед і буквально бачити майбутнє. Це пов’язано зі страхом проблем та бажанням їх уникнути. Тому люди з тривожним розладом прораховують можливі сценарії різних ситуацій, щоб захистити себе від неприємностей.
Для постановки діагнозу із розділу тривожних розладів симптом “надмірна тривога” повинен бути важко контрольованими і тривати понад два місяці.
Почуття збудження
Нервова система при цьому розладі починає працювати в інтенсивному режимі, на що тіло може відповідати такими проявами, як:
- тремтіння рук;
- прискорений пульс;
- потіння долонь;
- сухість в роті.
Мозку здається, що наближається небезпека і він готує тіло до відповіді на загрозу: запускається реакція «бий або біжи». Починають виділятися гормони адреналін та норадреналін. Кров із травної системи перенаправляється до м’язів. Збільшується частота серцевих скорочень, загострюються відчуття.
Якщо б небезпека була реальною, то такі прояви вберегли б від ушкодження або врятували життя. Але коли страх тільки в голові, це лише вимотує і морально, і фізично.
Людям із тривожним розладом складніше впоратися з нервовим збудженням та наслідками тривоги. Щоб заспокоїтись, їм потрібно більше часу, ніж людям без розладу.
Зверніть увагу, що ці прояви можуть бути симптомами інших захворювань. Може знадобитися додаткове обстеження.
М’язова напруга
Постійно напружені м’язи, підняті плечі, затиснута шия та неможливість розслабитись – поширені симптоми тривоги.
Також ця ознака може бути звичайним явищем або вказувати на інші захворювання. Тому не можна лише на основі цього симптому діагностувати тривожний розлад.
Проблеми зі сном та засинанням
Згідно з дослідженням Anxiety and Depression Association of America, тривога може провокувати виникнення безсоння, а безсоння — стати причиною тривоги. Тобто, тривожні розлади та порушення сну міцно пов’язані.
Якщо проблеми зі сном або засинанням турбують не рідше трьох разів на тиждень протягом більше 3-х місяців — це може свідчити про тривожний розлад або хронічне безсоння.
Первинне (хронічне) безсоння від безсоння при тривожному розладі відрізняє характер переживань під час сну та засинання. Наприклад, людину з тривожним розладом турбуватимуть поточні проблеми (робота, відносини, навчання). Ці думки не дозволять швидко заснути.
Часта причина пробуджень — нічні кошмари та тривожні почуття, які можуть супроводжуватись сильним серцебиттям.
Хронічна втома
Для когось цей симптом стане несподіванкою, оскільки у багатьох тривога асоціюється із зайвою активністю.
В одних легка втома настає після нападу тривоги, в інших – є майже завжди.
Не можна точно сказати: цей симптом є результатом безсоння та м’язової напруги, або це наслідок гормонального впливу хронічної тривоги.
Втома може бути ознакою депресії, інших психічних захворювань чи коморбідних станів. Тому для діагностики тривожного розладу цього симптому недостатньо.
Труднощі з концентрацією уваги
Складнощі з концентрацією уваги тісно пов’язані з сильним занепокоєнням. Тривожним людям важко зосередитись на виконанні поставлених завдань.
Часто страждає робоча пам’ять, відповідальна за збереження короткострокової інформації. В результаті може знизитись працездатність, що особливо помітно в періоди сильної тривоги.
Проблеми з концентрацією уваги можуть бути ознакою інших захворювань, наприклад депресії або СДВГ (синдром дефіциту уваги та гіперактивності). Тому тільки цього симптому для встановлення діагнозу тривожний розлад мало.
Дратівливість
Люди з тривожним розладом дратівливі, постійно «на взводі», внутрішньо напружені та схвильовані. Ці почуття пов’язані з якимись обставинами чи конкретним випадком і поширюються попри всі аспекти життя.
Згідно з проведеним у 2015 році дослідженням серед підлітків США було встановлено прямий зв'язок між дратівливістю та тривожними розладами.
Панічні атаки
Це сильне, періодично повторюване, важко контрольоване почуття страху і тривоги, під час яких людина може відчувати:
- нудоту;
- запаморочення;
- відчуття «легкості в голові», переднепритомний стан;
- задишку;
- прискорене серцебиття та аритмію;
- тремтіння в тілі;
- сухість в роті;
- пітливість;
- почуття стиснення та тяжкості в грудях;
- жар чи холод у тілі;
- підвищений чи знижений кров’яний тиск;
- почуття приреченості;
- страх смерті;
- сприйняття того, що відбувається навколо, як нереального і віддаленого (дереалізація);
- втрата контролю за своїми діями.
Напади панічних атак виникають часто і раптово, «на рівному місці», без причини.
Детальніше про панічні атаки можна прочитати тут: „Панічні атаки. Психотерапевт про панічний розлад особистості”
Уникнення соціальних ситуацій
У людини може бути соціальний тривожний розлад, якщо вона:
- переживає, що хтось його засудить, розкритикує чи прискліпливо розглядатиме;
- боїться зганьбитись або бути приниженим на очах у інших людей;
- відчуває страх перед соціальними ситуаціями;
- через ці страхи не відвідує певні заходи.
Уникнення соціальних ситуацій спровоковане непереносимістю критики, низькою самооцінкою, страхом перед людьми та увагою з їхнього боку.
Нерідко цей страх проявляється тремтінням рук, частими позивами в туалет, нудотою, почервонінням обличчя. І хоча ці симптоми вторинні, людина впевнена, що це основна проблема, з якою треба боротися. Згодом симптоматика може посилитися і призвести до панічних атак.
Ірраціональні страхи
Боязнь замкнутих просторів, темряви, павуків, висоти свідчить про наявність фобії.
Фобія – це страх чи тривога перед певними об’єктами чи ситуаціями.
Найчастіше зустрічаються:
- фобії тварин. Сюди входить страх перед тваринами чи комахами: метеликами, собаками, мишами та ін;
- фобії природних явищ. Це сильний страх перед ураганами, бурями, повенями та іншими явищами природи;
- фобії травм, крові, уколів. Вони пов’язані зі страхом виду крові, отриманням травм, ін’єкцій, голок та шприців;
- ситуаційні фобії. Це страхи, пов’язані з певними ситуаціями, наприклад, подорож у ліфті або політ літаком.
Агорафобія – вид фобії, що включає страх перед мінімум як двома нижчепереліченими ситуаціями:
- перебування на відкритому просторі;
- використання громадського транспорту;
- необхідність стояти у черзі чи натовпі;
- страх перебувати у закритих приміщеннях;
- перебування поза домом на самоті.
Виникають ці фобії зазвичай у дитячому чи підлітковому віці і супроводжують людини протягом життя, якщо не займатися їх лікуванням.
Природні засоби зниження тривожності
Є багато способів, які допомагають знизити рівень тривожності і допомогти вам почуватися краще. До них відносяться:
- здорове харчування. Багата фруктами, горіхами, овочами, рибою та якісним м’ясом дієта допоможе знизити ризик розвитку тривожного розладу. Але лише правильного харчування для лікування недостатньо;
- обмеження вживання кави та продуктів, що містять кофеїн, оскільки вони можуть посилювати тривогу;
- відмова від вживання алкоголю. Спиртні напої часто впливають на почуття тривоги, тому від вживання їх краще утриматися;
- фізична активність та регулярні вправи допомагають знизити ризик тривожних розладів;
- відмови від куріння. Ризик розвитку тривожного розладу у курців значно вищий;
- заняття йогою. Регулярна практика йоги допомагає скоротити інтенсивність симптомів тривожного розладу;
- покращити психічне здоров’я допоможе вживання пробіотиків та ферментованих продуктів. Приймати їх варто лише після консультації з лікарем;
- медитація. Терапія тривожного розладу на основі медитації може допомогти у стабілізації стану та зниженні тривоги.
Пам’ятайте, що ці способи діють лише як допоміжний засіб або за легких форм захворювання. Для лікування серйозних, складних, занедбаних форм тривожного розладу їх буде недостатньо.
Працюючи з фахівцем прибрати симптоми та зменшити тривогу можна набагато швидше та безпечніше.
До кого і коли звертатись за допомогою?
Якщо вам важко контролювати свою тривогу та емоції – зверніться за професійною допомогою. Особливо, якщо більшу частину днів протягом кількох місяців ви спостерігаєте у себе один або кілька перерахованих вище симптомів.
Лікуванням тривожних розладів займаються психологи, психотерапевти та психіатри. Для цього вони застосовують психотерапевтичні методи та протитривожні препарати (ліки може призначити лише психіатр чи інший лікар). Хороші результати дає Терапія Прийняття та Відповідальності.
Не затягуйте та звертайтеся за консультацією, якщо ви помітили у себе симптоми тривожного розладу чи страждаєте від панічних атак!
Список джерел :
- Lee S, Tsang A, Ruscio AM та ін. Наслідки зміни вимог щодо тривалості генералізованого тривожного розладу в розвинених країнах і країнах, що розвиваються. Psychol Med 2009; 39: 1163-76.
- Kogan CS, Stein DJ, Maj M та ін. Класифікація розладів, пов’язаних із тривогою та страхом, у МКХ-11. Депресивна тривога 2016; 33: 1141-54
Автор:
Дмитро Шевченко — психотерапевт, спеціаліст в Терапії Прийняття та Відповідальності — Acceptance and Commitment Therapy (ACT) — сучасний метод із доведеною ефективністю.