Прокрастинація та депресія: взаємозв’язок

Прокрастинація – дуже поширений аспект депресії

деочка с листком папороти на спине в ночи

Уникнення (avoidance) та румінація – основні симптоми депресії. Щоб допомогти пацієнтам та їхнім близьким краще зрозуміти ці симптоми, детально обговоримо зв’язок між депресією та прокрастинацією.

1.  Коли люди в депресії, вони часто втрачають інтерес до занять, якими зазвичай насолоджуються. Це може торкнутися веселих, приємних заходів. Навіть якщо людина думає, що їй подобається відвідувати якийсь захід, вона може вагатися через страх, що не відчує себе готовою до цього, коли прийде час.

Суть заходу не змінилася, людина, як і раніше, оцінює свою участь як «що радує». Однак, при депресії виникають сумніви та коливання.

2.  Люди, які справляються зі стресом, відкладаючи складні проблеми на потім, більш схильні до депресії. Зв’язок між відкладанням та депресією, як зв’язок між куркою та яйцем. Коли ви в румінації про проблеми, а не вирішуєте їх, це може посилити депресію, але депресія також може змусити людей почуватися загальмованими та нездатними діяти. Замкнуте коло.

3.  Коли люди перебувають у депресії, їм може бути важко спланувати свої дії. Наприклад, якщо вам потрібно сходити в продуктовий магазин і приготувати їжу, зробити прибирання в будинку або розібратися з боргами, ви можете почати сумніватися, з чого почати. Планування багатоетапних завдань може бути непосильною ношею, коли ваш розум затуманений через депресію. Ваша відмова розпочати роботу може здатися впертістю, коли насправді важко планувати завдання у пригніченому стані.


Ще по темі: “Як позбутися прокрастинації

4.  Депресія пов’язані з такими думками як: «А сенс?». Наприклад, ви хотіли б бути батьком, але думаєте: «У чому сенс народжувати дитину в цьому нестабільному та небезпечному світі?». Або, якщо ваші витрати вийшли з-під контролю, ви можете подумати: «А сенс взагалі тріпотіти і погашати борги, якщо я маю такі кредити, які я взагалі ніколи не зможу погасити?» Такий тип мислення часто характеризується впертістю та дратує інших (наприклад, партнерів/подружжя). Проблеми у відносинах із близькою людиною лише посилюють депресію. І так виникає порочне коло, коли вже складно розібратися, що чого спровокувало.

5.  Один психологічний метод лікування депресії називається активацією поведінки (behavioral activation). Серед іншого, він включає планування приємних занять і участь у заходах, які дають вам почуття впевненості в результаті і велику ймовірність успішного завершення. Такий метод може бути ефективним виходом із депресії. Зміна вашої поведінки таким чином може зробити ваш стиль мислення менш пригніченим, навіть якщо ви спеціально не працюєте над зміною свого мислення. Спроба активації поведінки потенційно є гідним варіантом для людей, які не мають коштів на відвідування психолога. Інструкції простіші, ніж варіанти самодопомоги, які зосереджені на думках, тому їх легше виконати самостійно.

6.  Уникнення соціальної взаємодії, що супроводжує депресію, може призвести до прокрастинації. Особливо якщо ваша діяльність передбачає телефонні дзвінки незнайомим людям або зустрічі з потенційними клієнтами. При депресії сама думка звернутися за допомогою до  психотерапевта  може жахати.

7.  Згодом люди з депресією можуть втрачати впевненість у своїй здатності робити щось. Депресія може виявлятись у тому, що люди перестають бути надійними, на них складно розраховувати. Це, звісно, ​​призводить до роздратування оточуючих.

А це, своєю чергою, пробуджує в людини в депресії почуття провини, власної неадекватності. Знову замкнене коло.

В наш час, все ще не прийнято визнавати свої психологічні труднощі. Люди в депресії часто брешуть і приховують справжні причини зміни своєї поведінки. Коли брехня виявляється, людина в депресії почувається ще більш пригніченою і ще менш здатною вести нормальне соціальне життя.

8.  Як і у випадку з тривожністю, є думка, що деякі думки в депресії насправді є адаптивним процесом, що запобігає повній втраті контролю над собою. Депресія покращує деякі типи мислення. І якщо якісь події дуже зачепили людину за живе, то ці типи, по суті, є засобами самозахисту.


Ще по темі: “Як впоратися із приступом тривожності

Якщо ваша депресія поєднується з прокрастинацією, пам’ятайте, ви не самотні. Сподіваюся, стаття пролила світло на те, як пов’язані депресія та прокрастинація. Як мінімум, ви враховуватимете ці фактори і зможете пояснити іншим стан у якому перебуваєте.

Автор:

Дмитро Шевченко  – психотерапевт, спеціаліст у Терапії прийняття та відповідальності – Acceptance and Commitment Therapy (ACT) – сучасний метод із доведеною ефективністю.

Залишити коментар