Як позбутися прокрастинації

Усього три кроки до успіху: універсальний алгоритм

Будь-який шлях починається з першого кроку. Ви прийшли на запит «як перестати відкладати справи на завтра»? Отже, ви повинні визнати раз і назавжди, що є проблема. І її потрібно вирішувати невідкладно. Тут і зараз.

Прийняття проблеми: наскільки це важливо?

Незалежно від причин і механізмів розвитку прокрастинації, багато хто потрапляє в ту саму пастку, що складається з трьох ланок:

  1.  Вивчивши статтю “як припинити прокрастинувати”, прокрастинатор звично відкладає вирішення проблеми “на завтра”
  2. Коли настає “завтра”, гострота бажання боротися з прокрастинацією значно слабшає, тому вирішення проблеми відсувається “в далеку скриньку”.
  3. Прокрастинатор благополучно забуває про проблему, щоб після чергового зриву терзати себе марними докорами.

Ситуація посилюється тим, що для боротьби з прокрастинацією необхідні певні зусилля, в той час як шлях відкладення вирішення будь-якої проблеми на завтра простий і комфортний.

Важливо розуміти, що прокрастинація – це не лінь і не слабоволість. Завдання не вирішити «в лоб» пропозицією «взяти себе до рук». Має бути довгий, але цікавий і продуктивний шлях.

Крок №2 Усвідомлення проблеми: наскільки це страшно?

Ні. Це не страшно. По-перше, з цим можна впоратися. По-друге, шлях до порятунку принесе безліч бонусів і надасть можливість дізнатися про себе. Потрібно лише не відступати від досягнутого.

Перший бонус –  усвідомлення необхідності тайм-менеджменту , який дозволить:

  • підвищити продуктивність праці;
  • раціоналізувати тимчасові витрати;
  • навчитися отримувати задоволення від будь-якої діяльності;
  • набути корисних звичок;
  • знайти вільний час для себе.

Тайм-менеджмент – необхідна, але не єдина умова успішного вирішення проблеми “як перестати прокрастинувати”. Однак, гідне виконання цього кроку значно розширить ваші життєві горизонти.

Прокрастинація – це захисний механізм, який ваша психіка вибудовує, відгороджуючи якусь глибинну проблему. Ми пропонуємо універсальний шлях, який підійде кожному.

Він допоможе позбутися прокрастинації, але не вирішить проблеми, що призвела до вироблення цього механізму. Тому можливо вам знадобиться допомога психолога.

Крок № 3 Звільнення від прокрастинації: 7 простих правил

Наповни сенсом кожну мить
Годин і днів невблаганний біг.
Тоді весь світ ти приймеш як володіння.

В Інтернеті ви можете знайти величезну кількість посібників з тайм-менеджменту, які потрібно підбирати індивідуально. Тим не менш, ми можемо дати загальні поради:

  1. Не відступайте на два кроки тому. Починайте відразу після прочитання цієї статті, поки ваше бажання змінити життя, позбувшись прокрастинації, ще не охололо.
  2. Якщо ви ще не обрали програму з тайм-менеджменту, почніть із звичайного вечірнього планування, яке має включати підбиття підсумків минулого дня та визначення планів на завтра.
  3. Не вимагайте від себе надто багато. Пам’ятайте: найкраще – ворог гарного. Плануйте дні так, щоб щовечора радіти «перевиконанню» заданого плану, а не засмучуватися від невдач.
  4. Не живіть за принципом: чи все, чи нічого. Якщо вам не вдалося розпочати день, коли ви запланували, продовжуйте працювати за заданим планом. У жодному разі не кажіть собі: «Добре, сьогодні не вдалося почати як треба, почну змінювати життя із завтрашнього дня». Поки ви відкладаєте життя, воно минає.
  5. Розбийте кожне завдання на дрібні завдання. Не карайте себе надто суворо за невдачі, але придумайте маленькі нагороди за кожен успіх.
  6. Налаштуватись на робочий лад допоможе порядок на робочому столі та відсутність «інформаційного шуму» (соціальні мережі, повідомлення новин, розмови з колегами тощо).
  7. Постарайтеся розібратися з механізмом та причинами прокрастинації у вашому конкретному випадку.

Існує багато інших корисних порад, але ми вибрали лише найбільш універсальні. Для більшої гарантії успіху необхідні індивідуальні рекомендації, які підбирають залежно від механізму розвитку прокрастинації та її виникнення.

Причини та механізми прокрастинації

Існує безліч класифікацій про крастинації. Але ми не ставимо за мету написання наукової праці. Тому грубо ділимо всі види на дві великі категорії.

Перший тип – прокрастинація від невпевненості. Це може бути як невпевненість у важливості справ, що відкладаються, так і невпевненість у власних силах. Найчастіші причини розвитку такого типу прокрастинації:

  • низька самооцінка;
  • депресія (песимізм, апатія);
  • життєва криза (розчарування у роботі, відсутність мети у житті тощо.

Другий тип – прокрастинація “ловців адреналіну”. Такі люди часто стверджують, що прокрастинація приносить їм більше плюсів, ніж мінусів: їм подобається працювати під тиском, влаштовувати собі струси дедлайном. Тим не менш, прокрастинатори другого типу також досить часто відвідують нашу сторінку, оскільки така любов до ризику нерідко призводить до провалів і нервового виснаження.

Причини прокрастинації другого типу досить різноманітні. Це може бути життєва криза, коли людині не вистачає яскравих відчуттів, і вона починає створювати їх самостійно. Іноді, хоч як це дивно, причиною прокрастинації другого типу стає низька самооцінка. Людина компенсує невдачі у будь-якій сфері, «перемогами» у дедлайнах. Такі випадки особливо небезпечні щодо розвитку депресії.

Розібратися в причинах прокрастинації допоможе  психотерапевт.

Автор:

Дмитро Шевченко  – психотерапевт, спеціаліст у Терапії прийняття та відповідальності – Acceptance and Commitment Therapy (ACT) – сучасний метод із доведеною ефективністю.

Залишити коментар