Вся інформація про вчинок, здатний змінити життя

Не писатиму очевидне: у нашій країні похід до психолога, як і раніше, сприймається як неординарна подія. З одного боку, психологи — десь поруч із психіатрами і це лякає. З іншого боку, психологи — не лікарі і незрозуміло, за що вони взагалі відповідають. Що вони можуть сказати мені такого, чого я й сам не знаю? Давайте розбиратися.
Похід до психолога: як зрозуміти, що час прийшов?
Якось ви прокидаєтеся серед ночі. Просто так. Без очевидної зовнішньої причини. Ви дивитеся на годинник, прислухаєтеся до себе та навколишніх звуків. Навколо всі сплять. Тиша та спокій. Чому ж ви прокинулися? Що вас стурбувало?
Ви згадуєте, що за мить до пробудження бачили сон. Нічого страшного та тривожного, але щось змусило вас замислитись. Ви не розумієте, про що ваш сон і як його зрозуміти. А ще ви достеменно розумієте, що в ньому є щось важливе. Головне не забути та вранці подумати…
Або ще з практики. Ви починаєте помічати, що деякі події у вашому житті повторюються. Іноді до смішного однаково: рано чи пізно ви сваритеся з людиною, яку раніше вважали за друга. Іноді менш очевидно: раз на пару місяців у вас відбувається спад настрою та активності. Потім припиняється, хоч ви нічого спеціально й не робили. Спочатку ви думаєте – саме минеться. Пізніше замислюєтеся: «Чому взагалі трапляється?».
Коли у житті відбуваються ситуації, які ви не можете собі пояснити. Коли у відносинах із близькими закрадаються непорозуміння, недомовленості, неприємні емоції. Коли ви починаєте помічати в собі переживання, які не можете прийняти. Ще багато таких «коли», які дають нам розуміння:
Я відчуваю внутрішню напругу і не знаю, що з цим робити 👉🏼 час збиратися в похід до психолога.
Чому не варто боятися походу до психолога?
Може здатися, що слово боятися тут недоречне.
Психологи — вони такі лапочки. У цих своїх няшних светерочках та сорочках. Як таких пупсів можна боятися?
У цьому й полягає секрет. Психологи спеціально намагаються виглядати безпечними та викликати довіру. Ми чудово розуміємо як складно наважитися людині піти до психолога. Як складно прийняти той факт, що потрібна допомога психолога і яка мужність потрібна для такого зусилля.
Тому ми намагаємося створити максимально сприятливу атмосферу для консультації. Мінімізуємо зовнішні несприятливі чинники. Розуміючи, що для зниження внутрішніх нам знадобиться час.
Усі люди переживають та бояться перед першим походом до психолога. Важливо прийняти це і зрозуміти, що це абсолютно нормально. Ви робите щось зовсім нове. Немає можливості точно передбачити наслідки. Страх і тривожність у цій ситуації природні. Прийміть їх, але не дайте їм себе зупинити.

Похід до психолога: міфи і правда
🤔
Міфи про похід до психолога
- На мене заведуть картку і потім не дадуть довідку.
- Консультація психолога – це просто відверта розмова.
- Я не зможу відкритися чужій людині.
- Психолог знає, як правильно жити.
- Психолог-маніпулятор.
- Психолог займається будь-якими питаннями.
- Психолог чи психотерапевт – немає різниці.
- Психолог бере гроші нізащо.
- Психолог не допоможе.
- Від психолога виникає залежність.
😊
Правда о походе к психологу
- Психолог надає психологічну допомогу.
- Прийом психолога – послуга, а не балачка.
- Клієнт сам визначає комфортний рівень відкритості.
- Психолог теж людина і йому властиво помилятися.
- Психолог дотримується професійної етики.
- Професійний психолог має власну компетенцію.
- Психолог та психотерапевт: різні професії.
- Психолог надає платні послуги.
- Ви самі оцінюєте рівень кваліфікації та допомоги.
- Психологія вчить незалежністі.
Як піти до психолога: алгоритм
Усвідомлення дискомфорту: | Виникла внутрішня напруга, яку хочеться розрядити. Внутрішні чи зовнішні фактори. Ви помітили, що можете впливати на них. Виникає мотивація клієнта до психології. Ви готові розібратися, усвідомити, навчитись новому. |
Відкладання: | На першій консультації психолога я іноді запитаю, як давно ви переживаєте це? Коли ви вирішили звернутися за допомогою? Середній показник – 180 днів. В середньому проходить більше 6 місяців від моменту, коли людина вирішила звернутися і, власне, записалася на консультацію. У всіх свої причини: емоційні, фінансові, немає часу. |
Пошук: | Коли відкладати та ігнорувати немає сил, ви починаєте пошук. Далі по-різному. Хтось знаходить в Інтернеті, хтось на карті Google, поради знайомих, прочитав статті психолога та ін. |
Перший контакт: | Може здатися, що подзвонити чи написати психологу — легко. Насправді багато людей відчувають із цим складнощі. Здається, він зараз запитає щось у відповідь, а я не знаю і затуплю. Часто клієнти починають контакт із відправки заявки на сайті або у Facebook. При першому контакті важливо вирішити найпростіші питання взаємодії: час, місце, вартість. Якщо всіх все влаштовує, ми призначаємо зустріч і вже на ній обговорюємо запит. |
Перший похід до психолога: | Усі деталі консультації узгоджені. Ви знаєте, де і коли відбудеться зустріч. Тепер залишилося дотриматися всіх домовленостей і прийти на консультацію. Здається очевидним та простим, але ні. Деякі клієнти навіть на цій стадії примудряються загубитися: “раптом” з’являються невідкладні справи, змінився настрій, подумалося, що все не так і погано. Саме для збільшення ймовірності приходу на першу консультацію психологи просять внести передоплату. |
Чого очікувати від походу до психолога
Насамперед закликаю не впадати в крайнощі з приводу очікувань. З одного боку, буває, що люди очікують вирішення всіх своїх питань за одну консультацію. Їм здається, що психолог прямо зобов’язаний відразу все їм розповісти і потім вони вже самі все виправлять. За один раз.
У таких ситуаціях я завжди питаю: «Як ви думаєте, чи реально за одну годину вирішити проблему, яка існує роками».
Інша крайність – скептицизм. Із серії “Ну чим ви можете мені допомогти?”, “Це все безглуздо” та ін. Хороший психолог не обіцятиме вам гарантій вирішення вашого запиту. Ми можемо гарантувати якість психологічних послуг. Адже, зауважте, основну роль у вашому розвитку — відіграєте ви. В першу чергу від вас залежить, що і як ви робитимете до і після консультацій. Можна багато разів обговорювати, знайти оптимальні рішення і навіть погодитися їх виконувати. А далі… Нічого не зробити. Тому досить часто консультування починається із пропрацювання зневіри та скепсису щодо можливості змін у власному житті.
Перший похід до психолога: як підготуватись?
Прийнявши той факт, що перший похід до психолога — це не просто душевна розмова, а консультація, дуже важливо правильно до неї підготуватися.
Пропоную невеликий чекліст, який допоможе вам ефективно підготуватись до першого походу.
У момент запису до психолога з’ясуйте:
- чи є у психолога вища психологічна освіта та диплом державного зразка. Ви можете попросити надіслати собі копію диплома, щоб перевірити його в реєстрі Міністерства освіти;
- у яких професійних організаціях має членство психолог;
- у якому підході працює психолог;
- який досвід вашого психолога;
- чи проходить він супервізії та бере участь в інтервізіях.
За день до походу до психолога:
Постарайтеся виділити 30 хвилин вільного часу. Візьміть аркуш паперу та ручку. Підготуйте короткі відповіді на такі запитання:
- Який у мене запит до психолога?
- Як довго існує проблема, про яку я хочу поговорити з психологом?
- Коли і чому відбувалося погіршення та покращення моєї життєвої ситуації?
- Як я намагалася вирішити проблему?
- Які результати моїх спроб вирішення проблеми: позитивні/негативні?
- Якого результату я очікую від консультування? (Це має бути реальний результат, що вимірюється — не просто “відчути себе добре”, а ).
- Скільки часу я готова виділити на вирішення своєї проблеми?
Підготувавши відповіді на ці прості запитання👆🏻, ви прискорите процес консультування у кілька разів.
Під час походу до психолога:
- постарайтеся дотримуватися правди. Все, що ви говорите, захищене вимогами конфіденційності. Якщо ви будете говорити неправду – то консультація пройде без результату. Тільки уявіть – ви можете більше ніколи не побачити психолога, тому говоріть як є;
- відчуваєте бажання сподобатися, згладити кути, сказати невластивими словами, відчули, що ваш голос звучить нетипово – повідомте про це психолога;
- пам’ятайте, психолог максимально зацікавлений вам допомогти, постарайтеся покластися на нього як на союзника та компаньйона;
- не забувайте, психолог – звичайна людина з освітою та спеціальною підготовкою. Він не напівбог і не герой, він не може вгадувати ваші думки та передбачати майбутнє.

Як відбувається перший похід до психолога
На першій консультації, найважливіше завдання клієнта зрозуміти, що перед ним його психолог. Це тонке відчуття, яке не переплутаєш.
Ось ви дивитеся на людину навпроти. Ви зможете йому відкритись? Ви зможете довіритись? Чи зможете відмовитися від свого звичного образу, перестати притворятися, як з усіма іншими? Чи зможете проявити себе такою, як ви є? У вас відгукується те, що він каже і те, як він каже?
Психолог на першому прийомі завжди презентує себе, озвучить напрямок, в якому працює. Він пояснить в чому суть психологічного консультування і чим він може бути корисним. Він встановить сеттинг та правила роботи.
Причини піти до психолога
економить час життя | ➡️ | консультації значно прискорюють усвідомлення ситуації |
знижує інтенсивність негативних переживань | ➡️ | психолог навчить технікам релаксації та медитації |
покращує відносини з оточуючими | ➡️ | весь негатив ви можете обговорити із психологом, а не перекладати на близьких |
оптимізує ставлення до життя | ➡️ | підвищується оптимізм та усвідомленість у житті |
підвищується результативність та ефективність | ➡️ | витрачаючи менше сил на внутрішню боротьбу, ви спрямовуєте цю енергію на досягнення своєї мети |
Причини не піти до психолога
немає часу ⏰ | іноді ми так зайняті, що на своє психологічне здоров’я часу немає | ➡️ | порахуйте скільки часу у вас з’явиться, коли ваша проблема буде вирішена |
дорого 💵 | вартість консультації психолога онлайн буває високою | ➡️ | скільки коштує час, який ви втрачаєте через страждання? |
незручно добиратися 🚴🏻♂️ | розташування психолога може бути далеко від вас | ➡️ | всі консультації можуть проходити онлайн |
Похід до психолога відгуки:
Назавжди запам’ятаю свій перший похід до психолога. Слава богу, він попросив внести передоплату. Якби я не сплатила авансом — точно не пішла б. У день консультації у мене підвищилася тривожність, я уявляла, що зараз буду замкнена у квартирі з якимсь мужиком… Виявилося, що Дмитро приймає у затишному, світлому офісі у центрі Києва . Він одразу викликає довіру до себе. Чуйний, тактовний і обережний, коли відчуває, що ми торкаємося непростих тем. За ним я відчуваю величезний досвід, знання та навички. Я за одну консультацію одержую купу корисної інформації. Дякую, Дмитре.
Тетяна, 32 – Київ
Перший похід до психолога я переживала, як перед іспитом. Я бачила психологів у кіно. Уявляла нашу розмову та його питання. Все виявилося зовсім не так, як я уявляла. Спочатку це було схоже на легку розмову із приятелем. Дмитро питав, я відповідала. Але, коли ми підійшли до результатів консультації, я була вражена як багато він дізнався та зрозумів. Таке відчуття, що він бачить набагато більше за мене.
Лера, 22 – Київ
Мені було непросто зважитися на похід до психолога. Чоловік стібався, типу давай одразу до психіатра. Але я вирішила спробувати. Пізніше чоловік теж просився до Дмитра, але він не працює з парами, а окремо подружжя не може консультуватися в одного психолога. Чоловік вже перепробував трьох психологів і не може знайти свого. Мені пощастило.
Віта, 27 – Київ
Вирішив записатися на похід до психолога просто з цікавості. Мені підвищили зарплату, і я зрозумів — тепер я можу собі це дозволити. Я прийшов просто поговорити та послухати. Перша консультація мене вразила. Я й не думав, як багато в мені невирішених проблем. Вантаж відповідальності, вина перед батьками, образа на маму — я усвідомив труднощі, які вважав “невирішуванними”. Дякую Дмитру, за терпіння та допомогу у роботі над собою.
Віталій, 30 – Київ
FAQ по першому походу до психолога:
Перший похід до психолога може бути безкоштовним?
Напишіть мені докладніше про свій запит.
Десяту частину свого часу консультую безкоштовно (pro bono). Якщо я матиму вільне, безкоштовне місце – я запропоную вам.
Чи можна вперше поговорити онлайн?
Наразі всі консультації проходять онлайн.
Як записатися на перший похід до психолога?
Натисніть кнопку запису на консультацію, напишіть мені в месенджер або зателефонуйте.
Скільки коштує похід до психолога?
Актуальна вартість консультації психолога.
Зверніть увагу, що перший похід оплачується передоплатою.
Що буде, якщо у мене не вийде прийти?
Я працюю за правилом 12-ти годин.
Ви можете скасувати/перенести ваш похід, якщо до консультації залишилося більше 12 годин.
Автор:
Дмитро Шевченко — психотерапевт, психолог, спеціаліст в Терапії Прийняття та Відповідальності — Acceptance and Commitment Therapy (ACT) — сучасний метод із доведеною ефективністью.
Дякую за розгорнуту статтю. Я прийшла, щоб дізнатися скільки коштує похід до психолога, бо не можу зрозуміти чого так? Не подумайте, що я токсік, але я думаю, що послуги психологів зараз перегріті по ціні. От у вас консультація коштує до 2000 грн. А класний терапевт, лікар якоїсь там категорії за консультацію просить 400-500 грн. Але ж щоб стати лікарем треба провчитись років 8. Я вже мовчу, що на медичний поступити для більшості нереально. Тобто лютий відбів, фізика-біологія, пашеш, як коняка 8 років, а потім за консультацію твоя клініка одержить в 4 рази менше, ніж психолог, для якого навіть вища освіта не потрібна. Можна якісь курси за три місяці пройти. Або навіть їх не проходити. Просто оголосити себе психологом і почати лікуваати.
Було б цікаво почути вашу думку. Скільки має коштувати похід до психолога?