Практичні поради зі спілкування з уразливими людьми

Вразлива людина — це людина, у якої образа перетворилася на звичку. Він ображається часто й довго. Визначити як часто і довго потрібно ображатися, щоб уславитися уразливим складно. Норм уразливості немає. Це відносний соціальний показник. У кожній соціальній групі норма уразливості своя. У цій статті розмірковуємо про те, як спілкуватися з образливою людиною.
Основна порада як спілкуватися з образливою людиною такою — ніяк. Якщо є можливість – не спілкуйтеся. Однак у житті трапляються випадки, коли ви не можете не спілкуватися з образливою людиною. Тепер по порядку.
Чому деяким людям подобається ображатись?
По-перше, тому що вони можуть. Тварини, на відміну людей ображатися що неспроможні. Якщо у вас є знайомий, уразливий Барсик — це не більше ніж людська фантазія, яка приписує йому такі риси. Образа в справжньому значенні – виключно соціальне явище.
По-друге, чіткого розуміння як виникла образа і чим вона сподобалася людям поки що немає. Психологи, залежно від обраного напряму, намагаються пояснити образу через витіснення, прогалини у вихованні, відсутності соціально прийнятних форм поведінки та ін.
У статті Образа. Погляд з боку я висловився з приводу суті образи, не повторюватимуся. У цій публікації приділимо більше уваги спілкуванню з образливою людиною.
Якщо ви можете не спілкуватися з образливою людиною – не спілкуйтесь
Досить проста, але вкрай дієва порада. Розберемося чому ми рекомендуємо такий суворий метод.
Вразлива людина вибрала образу як один із способів спілкування з оточуючими. З одного боку, перебуває в стані образи вкрай неприємно. Думки зайняті образою та недобрими переживаннями стосовно кривдника. З іншого боку, якщо людина воліє ображатися, він бачить у цьому свою вигоду. Усвідомлення цієї вигоди — важливий та необхідний крок у роботі з образою. Але поки людина не відмовилася від образ — вона дотримуватиметься цієї форми спілкування.
За такого підходу, чи образиться ця людина на вас — питання часу. Замість того, щоб у майбутньому шукати вихід, вибачатися, відчувати неприємності, краще заздалегідь, у зручний час акуратно згорнути спілкування. Тим самим ви збережете масу часу та енергії.
Що робити, якщо припинити спілкування з уразливою людиною неможливо?
Допустимо уразлива людина — ваш родич, чоловік, керівник, партнер. Припиняти з ним спілкування через їхню образливість — не варіант. Доводиться шукати методи мінімізації негативних наслідків такого спілкування.
- Намагайтеся виявити закономірності образи.
- Дійте на випередження.
- Турбота не означає відмову від себе.
- Кожна людина має право образити.
- Образа – погана звичка.
- Приготуйтеся до найгіршого сценарію розвитку подій.
Невелике застереження до початку викладу. Усі поради у цій статті не можуть розглядатися як повноцінна психологічна консультація. Використовуючи вказані методи, ви берете на себе всі ризики та наслідки. До початку застосування, проконсультуйтеся зі своїм психологом.
Образа: закономірності
Образа, як автоматична форма поведінки, передбачає певні закономірності прояви. Людина ніколи не ображається в принципі. Завжди можна побачити, яку роль виконує образа у конкретної людини. Можна знайти сфери життя, у яких образа проявляється найчастіше. Образи мають тригери, спусковий механізм. Більше того, якщо ви зможете зберегти свідомість у процесі, ви незабаром виявите сценарій образи. Це повторювані ходи, висловлювання, скарги, дії та ін. Образа досить одноманітна і не передбачає творчості. Як людину навчили ображатися, вона так і продовжить це робити.
Основний секрет цього методу полягає не в тому, щоб зібрати всі закономірності образи іншої людини, а в тому, щоб поглянути на ситуацію під іншим кутом. Вихід із ролі жертви образи іншу людину і перехід у роль дослідника образи дозволяє зберегти емоційну стійкість, не залучатися до ситуації.
Образа: дій на випередження
Зібравши і виявивши закономірності появи та розвитку образи в іншого, можна скористатися отриманими знаннями для створення поведінки, що амортизує. Коли ви знаєте, на які дії чи події у вашого візаві виникає образа, ці дії можна інтерпретувати або вчинити у формах, які не є для нього образливими. Інший варіант, після образи ви щоразу намагаєтеся відразу все обговорити та припинити образу, а натомість щоразу розмова доходить до скандалу. Можливо, враховуючи попередній досвід, потрібно спочатку дати партнеру «відпочивати» і насолоджуватися образою на єдину. А через кілька годин (іноді днів) розмова може статися в конструктивному руслі, без емоцій, що обтяжують.
Образа vs Турбота
Можливо читаючи попередні поради, у вас виник внутрішній діалог із серії: «Виходить я згладжуватиму кути і намагатимусь за обох, а партнер ображатиметься, нічого не роблячи. Доки?».
Це дуже правильне питання. Відповідь на нього лежить виключно всередині запитувача. Пам’ятаємо про внутрішню вигоду? Якщо у кривдника є внутрішня вигода для образи, швидше за все і у вас є внутрішня вигода від стосунків із скривдженим. Усвідомлення цієї вигоди дозволить відповісти на питання, як довго ви зможете перебувати в таких відносинах.
Право на образу
Судячи з кількості скривджених людей, це право гідне включення до Конституції. А до того світлого дня, ми можемо почати дотримуватися цього права щодо інших. Якщо людина ображається, він просто реалізовує своє право. Це підхід розсудливої людини. Партнер має що сказати — обговоріть з ним, постарайтеся розібратися. Але якщо партнер просто ходить і демонстративно ображається — це його право. Не порушуйте прав інших.
Ображатися – погана звичка
У уважного читача вже може скластися враження, що я різними словами намагаюся повідомити те саме повідомлення. Це правильне враження.
Ображена людина намагається покласти на нас якісь зобов’язання, виходячи з того, що вона скривджена. В очах скривдженої людини, вона має якусь цінність – образа і тепер їй повинні (просити вибачення, компенсувати «збитки», домагатися його рішення припинити ображатися тощо).
Якщо ви дозволяєте себе втягнути у світ скривдженого, ви помітите цікаву річ. Світ скривдженого нескінченний і самопідтверджується. Ображений упевнений, що є винний і він йому щось винен.
Але при аналізі ситуації можна швидко дійти висновку, що шкода та образа майже не перетинаються. Т. е. якщо людина вирішить образитися – вона завжди знайде для цього привід.
Правильно і для іншої ситуації. Людині нічого не потрібно для того, щоб припинити ображатись, крім власного рішення.
Ображений завжди може сказати: “І я, природно, образився!”. Насправді це не більше, ніж шкідлива звичка. І до образи іншої людини слід саме так і відноситься (хоч би цинічно це не звучало). Людина вибирає ображатися, тому що вона звикла. Захоче вибрати інший варіант – вибере.
Готуйся до гіршого
Останні порада не ставить за мету перетворити вас на закоренілого песиміста. Мета цієї поради в тому, щоб переглянути взаємини з образливою людиною, і знаючи, що образа на вас – справа часу, підготуватися. Важливо зрозуміти, який вплив у уразливої людини є на вас. На що чи на кого він впливає у вашому житті. Звичайно, після проведення такого аналізу, варто мінімізувати такого потенційного впливу . Ображена людина під впливом емоцій перетворюється на небезпечну людину, як для себе, так і оточуючих. Краще підготуватися до цього заздалегідь.
В моїй практиці ситуації образи зустрічаються дуже часто. Я напрацював пристойний досвід консультування з цього питання. Багато корисних порад ви зможете знайти на цьому сайті. Але скоротити час і підвищити ефективність при роботі з образою можна за допомогою консультації.
Навіщо може знадобитися психолог?
- Сімейна консультація допомагає відновити чи покращити спілкування. Або є почуття, що для розмови до душі не вистачає посередника.
- Індивідуальна консультація, якщо складно виявити патерни образи людини, є емоції щодо людини, і не можете з нею порвати або навчитися з нею поводитися.
- Коли думка про те, що інша людина є уразливою, це перенесення з вашого боку. Насправді це ви уразливий, але вважаєте таким своє оточення (поняття не маю, як ви можете це визначити, залишу це тут на випадок, що цю посаду прочитає така просунута сутність і захоче поспілкуватися).
Автор:
Дмитро Шевченко – психотерапевт, спеціаліст у Терапії прийняття та відповідальності – Acceptance and Commitment Therapy (ACT) – сучасний метод з доведеною ефективністю.