
На консультацію психолога часто звертаються за порадою щодо того, як захистити свої кордони. Це ті випадки, коли оточуючі починають намагатися одержати від вас особисту інформацію, яку ви не хочете надавати.
Це питання на кшталт: “Коли одружишся?”, “Коли вже внуки будуть?” та ін. Спробую пояснити детальніше.
Що таке психологічні кордони?
Психологічні кордони – це метафора за допомоги якої в психології описують здатність людини до самоусвідомлення себе, як окремої особистості. Як правило, термін «психологічні кордони» вживається в ситуаціях коли у людини є проблема із розділенням себе та інших. До такої ситуації відносяться проблеми сепарації із батьками, проблеми особистих інтересів в контексті шлюбу та сім’ї.
Мабуть найактуальніша проблема з якою приходиться працювати психологам щодо психологічних кодонів – це порушення цих кордонів. Коли інтереси, бажання, цілі людини потерпають від втручання інших. Певною мірою порушення психологічних кордонів – це вид насильства, але не все так однозначно. Відстоювання своїх кордонів є обов’язком самої людини. Більш того, можна сказати, що навчити своїх дітей захищати свої кордони є одним із найважливіших завдань виховання.
Види особистих кордонів
Ми можемо виокремити різні види особистих кордонів.
Просторові психологічні кордони
Це культурно обумовлена відстань до інших людей, за якої вам комфортно знаходитися із ними на одній території. В Китаї, наприклад, ця відстань значно менше, ніж в Україні. Коли ви стоїте в черзі або розмовляєте ви обираєте комфортну відстань. В Китаї ця відстань значно менше. Перші дні в Китаї вас може постійно обурювати, що люди намагаються дуже щільно стояти поруч.
За видом стосунків у яких проявляються особисті кордони, ми можем зазначити кордони у стосунках із членами родини (щодо батьків, дітей, партнера), із друзями, по роботі (із колегами, підлеглими, керівництвом), щодо бізнесу (із партнерами, конкурентами, клієнтами), із незнайомими людьми.
Особисті кордони
Особисті кордони за характером можуть поділятися на ригідні (жорсткі) та гнучкі (адаптативні). Вони можуть бути сильними – вимагають значних зусиль для зміни та слабкими – змінюються навіть від незначного впливу.
Проблеми із особистими кордонами
Проблеми із кордонами можна виявит по таким ознакам.
Тревожність, невпевненність, апатія, гостре незадоволення, внутрішній діалог після спілкування та взаємодії із іншими. Часто такі симптоми вказують, що ви не змогли реалізувати або пожертвували важливими власними інтересами. Наприклад, вас просять допомогти у вихідний день. І начебто ви вільні і готові допомогти людині. Але після того, як погодилися відчуваєте смуток, незадоволення та жаль. У вас єдиний вихідний і це єдиний час, коли ви можете присвятити увагу собі та рідним. Занятися саме тим, що доставляє вам задоволення і допомагає відпочити.
Причини порушення кордонів інших
Найбільш поширена причина – низька або відсутня емпатія. Ми просто не відчули, що втрутилися в особистий простір та сферу інтересів іншої особи. Це ситуація за якої у нас не було злого умислу чи бажання одержати якийсь зиск. Більш того, більшість таких порушень відбувається саме із добрих та дбайливих мотивів.
До речі, зверніть увагу, що якщо нещодавно були порушені ваші кордони – спробуйте подумати під цим кутом. Що якщо порушник у вашій ситуації теж не мав злого умислу та вчинив порушення просто через низьку чутливість? В такому випадку, це підказка вам, що потрібно навчитися більш очевидно та рішуче захищати власні кордони.
Як зрозуміти що твої кордони порушують?
Під час порушення наших кордонів ми відчуваємо дискомфорт. Нам неприємно те що відбувається, ми мріємо, щоб це скінчилося якнайшвидше і сподіваємося, що забудемо це скоро. Це як неприємний огляд у лікаря. Однак, якщо до лікаря у вас не лишається претензій і ви усвідомлюєте з якою метою дозволили йому порушити ваші кордони, то до порушника кордонів у спілкуванні у вас виникає претензія. І ви відчуваєте цілий спектр негативних емоцій та переживань.
Як захищати свої кордони?
Здавалося б, якщо людині не вигідно, коли порушують її особисті кордони, вона не повинна дозволяти це робити. Отже, якщо ваші кордони порушуються – на це є якісь причини. Просто мріяти про той час, коли ви зможете за себе постояти, афірмації на тему кордонів та малюнки із уявними тваринами не допоможуть вам.
В першу чергу варто прийняти той факт, що ваші кордони порушуються. Тільки тоді можна це змінити. Друге варто усвідомити свою відповідальність за це. Інша людина на вашому місці змогла б за себе постояти. Спробуйте обрати людину, яка могла б і змоделюйте її поведінку. Третє, якщо це у ваших інтересах і ви цього не робите – в чому причина.
Спробуйте відповісти собі відверто на наступні питання:
- Як давно я не можу захистити свої кордони?
- Я не можу захистити свої кордони у будь-яких ситуаціях чи в конкретних?
- Що це за ситуації?
- Із якими людьми я не здатен відстояти себе?
Відповіді допоможуть вам збагнути реальні причини такої невигідної для себе поведінки. Однак, закликаю не демонізувати порушників. Це не злий Вася мріє щодня порушувати ваші кордони. Це у вас немає навички їх відстоявати і захищати свої інтереси. Знайдіть і усуньте причини. Напрацюйте навики, в залежності від сфери. Якщо це тілесні кордони – йдіть на тренування бойових мистецтв. Якщо це психологічні – йдіть до психолога.