8 причин чому друзі не замінять психолога

Психологам часто доводиться чути думку, що багато психологічних проблем можуть вирішитись від спілкування з близькими людьми. «Навіщо спілкуватися з психологом, якщо я маю хорошого друга з яким я можу обговорити свої проблеми?». Чи може спілкування із друзями замінити психолога?

Розберемо 8 основних причин чому ніт:

  1. Осуд
  2. Зацікавленість у вашому психологічному благополуччі
  3. Конфіденційність
  4. Компетенція
  5. Почуття провини
  6. Знецінення
  7. Токсичні люди
  8. Зростання

Чесно визнаємо, наявність близьких друзів та можливість щирого спілкування – надзвичайно важливі для психологічного комфорту та щасливого життя. Більше того, деякі люди сподіваються в особі психолога знайти того самого друга, який їх уважно вислуховуватиме і даватиме поради про життя. Я не дружу зі своїми клієнтами. Якщо я розумію, що людині не вистачає дружнього спілкування, я запропоную їй усвідомити та усунути причини, що її призвели до такого стану.

Завдання хорошого психолога допомогти усвідомити справжні психологічні проблеми, а чи не давати поради у тому як жити.

Ціль цієї статті не в тому, щоб знизити цінність дружби. Це заклик правильного ставлення до дружби та до  психологічної консультації . Зважаючи на все, у масовій свідомості ці дві категорії трохи змішалися і я пропоную розрізняти їх.

Важливо враховувати, що у суспільстві й досі існує стигматизація психології. Люди вважають, що сам факт звернення до психолога свідчить про їхню ненормальність. Досі мало хто може повідомити знайомих про терапію. Давайте спробуємо більш свідомо розглянути дружбу та психотерапію, з погляду їхньої відмінності.

Психолог не засуджує

Одним із найважливіших принципів роботи психолога – відсутність засудження. Що б ви не розповіли, чим би ви не поділилися – психолог ніколи вас не засудить. При цьому йдеться не лише про формальне засудження, а й у особистісному ставленні до вас. Якщо під час консультації ви повідомили свого психолога щось і він від цього фруструвався — це не професіонал. Швидше за все, така робота не принесе потрібного результату. Я рекомендую шукати хорошого психолога.

Створення сприятливої, комфортної підтримуючої атмосфери під час консультації — це навички, яким психологів спеціально навчають не один рік. Більшість клієнтів приходять на консультацію не для того, щоб похвалитися своїм щасливим життям. Люди приходять для вирішення проблем. Іноді вони повідомляють дуже особисті, іноді украй складні деталі свого життя та внутрішнього світу. Ефективність роботи безпосередньо залежить від здатності психолога створити сприятливу обстановку та відсутність засудження.

Навіть найкращий друг чи близький родич не навчався і не тренувався у цьому напрямі. Іноді те, про що ви хочете поговорити, може бути зрозумілим і близьким для співрозмовника. Тоді вам щастить і спілкування буде корисним. Але, якщо те, що вас турбує, є для друга нецікавим, поганим, ваші відносини після цього можуть ускладнитися.

Діліться з друзями радістю та задоволенням, залиште страждання та смуток спеціально навченій людині, яка прагне допомогти вам їх подолати.

Психолог зацікавлений лише у вашому психологічному благополуччі

Ми не можемо мати будь-яких інших відносин із клієнтом, за межами консультацій. Подібно до того, як хірурги не оперують близьких, я не виходжу за межі відносин: «психолог-клієнт».

Серед них, до речі, багато талановитих, успішних людей у ​​своїх професіях. Але, навіть якщо мій клієнт найкращий зі спеціалістів у своїй сфері, я ніколи не звернуся до нього із пропозицією про співпрацю. Така взаємодія змінить наші відносини, а отже вплине на процес консультування. Саме керуючись цим принципом, правилами етики забороняється вступати у будь-які інші відносини з клієнтом, особливо інтимні. Користь, яка гіпотетично може бути отримана в результаті такої взаємодії, незрівнянно мізерна порівняно зі шкодою, яка може бути заподіяна. Процес самоаналізу та супервізії, у тому числі, покликані актуалізувати виникнення інших інтересів.

Як ми розуміємо, друзі чи родичі, за умовчанням, пов’язані з вами іншими стосунками. Навіть якщо вони максимально хочуть допомогти вам у них завжди будуть додаткові інтереси. Наприклад, захистити вас від неприємних переживань або уберегти вас від вчинення неправильного (з їхнього погляду) вчинку. Навіть бажання зберегти з вами дружбу і теплі стосунки можуть вимагати в певний момент промовчати і не сказати вам те неприємне, що могло б допомогти вам змінитись.

На противагу цьому робота з хорошим психологом не схожа на дружні, приємні бесіди. Консультація – це поглиблення в себе, це усвідомлення причин ваших неприємностей. Дуже рідко вдається не зачепити «хворі» місця та захисні механізми. Іноді виникає вибір — зберегти з вами теплі стосунки, або повідомити неприємні речі, які можуть спричинити роздратування, а то й ненависть, але будуть корисні для розвитку. Хороший психолог завжди вибере останнє. За такої проблеми немає місця для сумнівів.

Сама суть психології полягає у розвитку та жодні інші цілі не можуть її замінити.

Психолог зберігає секрети

Конфіденційність усієї інформації, отриманої під час консультації, — необхідна умова її ефективності. Клієнт розповідає свої таємниці, іноді сам, з подивом, виявляє у собі дуже «непристойні» бажання. Все, що відбувається на консультації, там залишається.

У житті може виникнути ситуація, коли у вас є міжособистісні проблеми з конкретною людиною. Звичайно, обговорювати такі теми із спільним другом завжди пов’язане з ризиком, що людина про яку ви говорите, дізнається про це. Це може погіршити ваше становище. Більше того, зберігання секретів може ускладнити ваші стосунки і з людиною, з якою ви ними поділилися.

Психолог має компетенцію у вирішенні психологічних проблем

Хороший психолог кілька років навчається та тренується у вирішенні психологічних проблем. Іноді серед людей без підготовки трапляються природжені психологи. Вони спочатку вміють вислухати, вміють підтримувати, можуть дати слушну пораду. Але навіть якщо вам пощастило і серед ваших друзів є такі люди, на їхньому боці лише природжені якості та інтуїція. У той самий час, за психолога досвід, знання поколінь психологів, результати нових досліджень.

Насправді досить часто доводиться зустрічатися і витрачати додатковий час усунення наслідків життєвих «лайфхаков» некомпетентних помічників. Не витрачайте час і сили даремно, якомога раніше звертайтеся до фахівця.

Психолог не викликає почуття провини

Іноді психологічні проблеми можуть тривати довго. У ситуації з депресією, тривожністю, панічними атаками симптоми можуть проявлятися протягом багатьох років. Весь цей час ви почуваєтеся погано, ви хочете обговорити свої проблеми, поділитись складнощами. Навіть якщо поруч із вами відданий і дбайливий друг чи родич, рано чи пізно ви починаєте відчувати провину через те, що навантажуєте їх своїми проблемами.

Дружні стосунки завжди будуються за принципом двостороннього руху. Ви ділитесь один з одним, йде обмін думками, емоціями, підтримкою. Іноді трапляються неприємні речі, іноді є нагода порадіти разом. За життєвих складнощів виникає дисбаланс у таких відносинах. У вас стає менше позитиву і виникає все більше негативних переживань, якими хочете поділитись. В результаті друзі починають бути частіше зайнятими та рідше відповідати на повідомлення. Дружбі може прийти кінець.

Психолог спочатку не розраховує на позитивне сальдо у стосунках. Зрештою, ви платите за те, щоб мати можливість обговорити та вирішити свої проблеми, так відкиньте бажання подобатися та догоджати.

Почуття провини, яке виникає в процесі роботи, часто є симптомом, що ваші відносини починають змінюватися і до них додаються дружні та інші. Обов’язково повідомляйте свого психолога про своє ставлення до нього та консультації. Це дозволить підвищити ефективність спільної роботи.

Психолог не стане зменшувати ваші складнощі

У попсовій психології, як і від людей, далеких від теми, можна почути поради, на кшталт: «зберись», «не будь ганчіркою», «тибі просто прийняти/відпустити/полюбити це», «час лікує» та інші благі побажання ні про що. З цього приводу я вже писав у статті: «Гарний психолог: устань та йди».

Ми повинні чітко розуміти, що друзі та рідні намагаються так допомогти, дати найоптимальнішу з їхньої точки зору пораду. Але, на жаль, якби ці побажання працювали, психологія була б непотрібна. Ми просто написали б книгу порад на всі життєві складнощі і регулярно її перечитували.

У кожної людини свій досвід, індивідуальна свідомість та неповторне бачення світу. Універсальних відповідей на всі запитання немає. Вам належить самостійно навчитися розбиратися в житті та вирішувати свої складнощі.

Хороший психолог намагається дати реальний зворотний зв’язок. Складні ситуації іноді потребують складних рішень. Важливо не примирити людину з її труднощами, а навчити справлятися із нею. Але для цього в першу чергу вам потрібно навчитися їх усвідомлювати.

Адекватний зворотний зв’язок дозволяє вам точно побачити суть та оцінити реальну складність вашої ситуації.

Спілкування з неправильною людиною погіршить ваш стан

Іноді ваші проблеми можуть вирішитись внаслідок теплої, приємної розмови. Знаєте, буває ситуація, коли просто нагромадилося і хочеться зняти напругу. Найчастіше за цим немає серйозних психологічних проблем. Якщо поруч із вами виявиться підтримуюча, добра, турботлива людина, вас відпустить.

Однак часто зустрічаються складні, важкі, іноді, відверто токсичні люди. До цього моменту я завжди припускав, що ваші друзі та родичі – найчутливіші, вірні та коректні. Але, на жаль, часто, незважаючи на сімейні узи та тривалість дружби, ці люди не є взірцями доброти. Ви не отримаєте підтримки та допомоги у вирішенні ваших проблем, більше того, в результаті розмови ваша ситуація може погіршитися.

Часто під час консультації ми працюємо над тим, щоб навчитися відрізняти токсичних людей від сприятливих.

Психолог може допомогти вам зростати

Завдяки тривалій підготовці та багатому досвіду, хороший психолог націлений на ваш розвиток. Наша картина світу часто страждає від ригідності нашого мислення. Ми обмежені конкретним набором інтерпретацій, які засвоїли у процесі дорослішання. Коли з нами відбувається ситуація, ми схильні інтерпретувати її в рамках уже відомого, навіть якщо це призводить до негативних наслідків нашого психологічного здоров’я.

Візьмемо приклад із розривом відносин. Ви можете пережити негативні стосунки. Ви можете боятися самотності, ваше почуття самоповаги страждає, знижується самооцінка. Проте, у природі немає однозначно негативних явищ. Той самий розрив, по-перше, позбавляє вас від того неконструктивного, що в них було. Навіть якщо ви надресували це не помічати. По-друге, припинення старого, це водночас початок нового. У вас з’являються нові можливості, яких раніше не було. І лише складнощі в інтерпретації не дають змоги побачити повну картину.

Робота з психологом дозволяє розвинути мислення, навчитися навичок самоаналізу та інтерпретації.

На завершення хочу побажати вам завжди мати близьких та відданих друзів, добрих та люблячих родичів. І, звичайно, хорошого психолога;).

Автор:

Дмитро Шевченко , психотерапевт, спеціаліст у Терапії Прийняття та Відповідальності

Залишити коментар